1.Tanulmányi szerződés
Ez egy olyan dokumentum, amelyben tudomásodra hozzák a tanult tantárgyakat, ezek kreditszámát és óraszámát egy héten, illetve egyéb, a tanulmányaidra vonatkozó információt is. Ugyanebbe az iratba kell beleírd, ha egyidejűleg más szakon is tanulsz. A választható tantárgyaidat az egyetem bármelyik karáról felveheted.
Légy tisztában a jogaiddal és kötelezettségeiddel! Vagyis hogy mit tehetsz meg és mit nem egyetemistaként.
A tanulmányi szerződés kitöltésének időszaka egyetemenként változik:
- BBTE: szeptember végéig kell az online rendszerben kitölteni, majd azt az első egyetemi napokban a titkárságra bevinni.
- Sapientia: szeptember végéig kell kitölteni.
- KME: karonként, titkárságonként változik a kitöltés időpontja
2. A vizsgák
A tanárnak a félév megkezdésétől számolva két héten belül kötelessége leszögezni veled a vizsga formáját (ez lehet vizsga, kollokvium vagy parciális), a félév közbeni elvárásait (projektek, dolgozatok) és ezek súlyát a végleges jegyben. Minden tanárnak kötelessége két vizsgaidőpontot kitűzni. Egy szesszióban nem vizsgázhatsz kétszer ugyanabból a tantárgyból, és jegyet javítani is csak pótszesszióban lehet. Hogy az államvizsgára beiratkozhass, minden vizsgádon minimum ötöst kell kapnod. Soha, senki, semmiféle viselkedési szankció gyanánt nem tilthatja meg neked a vizsgán való megjelenést!
3. Integralistának lenni
Integralista hallgató az, aki az előző félévben a tanulmányi szerződésben bejelölt minden tantárgyból sikeresen vizsgázott. Tanulmányi átlagot is csak ekkor számítanak. Ha nem mentél át minden vizsgán, az összes olyan lehetőségről lemaradsz, ahova tanulmányi átlag kell (ösztöndíjak, bentlakás, pályázatok, áthallgatások stb.). Figyelem: az ösztöndíjnak feltétele a torna is!
4. Pótvizsgák
Abban az esetben, ha egy bizonyos tantárgyból pótszesszióban sem sikerült átmenned, de arra az egyetemi évre kigyűlt a 30 kreditpontod (Sapientián 40), jogod van kérvényt benyújtani, hogy a tantárgyat újra felvehesd, viszont ez azt jelenti, hogy a tantárgy kreditszámának megszabott pénzösszeget be kell fizesd, ami még két vizsgára jogosít fel. Ha ezek sem sikerülnek valamilyen okból kifolyólag, az államvizsga lerakása előtt van egy utolsó lehetőséged, az úgynevezett kiegészítő vizsgaidőszakban (lichidare).
5. Félév végi átlag
Legtöbb egyetemen súlyozott középarányossal számolják ki, a súly a kreditszám, azaz átlag=(kreditszám1×jegy1 + … kreditszám n×jegy n)/kreditpontok összege.
Amennyiben nem sikerült átmenő jegyet szerezned (legyen az 2-es vagy 4-es), a jegy helyett 0-val szorozzák meg az átlag kiszámításában.
Hol nézheted meg jegyeidet: